Złom – co to takiego?
Pod pojęciem złomu najczęściej rozumie się rozmaite przedmioty i części ze stali, które na skutek uszkodzenia lub nadmiernego zużycia nie nadają się do dalszej eksploatacji. Artykuły te można jednak poddać procesowi recyklingu. W jego ramach dochodzi do obróbki wspomnianych rzeczy w taki sposób, aby pozyskany z nich materiał mógł posłużyć do wytworzenia nowego, zdatnego do użytku wyrobu. Na skup złomu w Pile, Bydgoszczy i innych miastach zazwyczaj trafiają przedmioty wykonane z kolorowych metali (np. ołowiu, aluminium, miedzi czy brązu). Mogą to być np. aluminiowe puszki, metalowe naczynia, fragmenty ogrodzeń, odpady budowlane i komunalne, części samochodowe, a także rury, pręty i przewody elektryczne. W skupach złomu działających na terenie całej Polski często można także znaleźć stare lub poważnie uszkodzone pojazdy mechaniczne, które nie nadają się już do dalszego użytkowania. Złomowane przedmioty wyceniane są w rozmaity sposób w zależności od rodzaju metalu, z którego zostały one wykonane.
Przedmioty, których nie da się sprzedać na skupie złomu
Warto mieć świadomość, że są pewne grupy przedmiotów, których skupy złomu nie mogą przyjmować od osób zainteresowanych udziałem w tego typu transakcjach. Dotyczy to głównie wyrobów zaliczanych do szeroko pojętego mienia publicznego. Wśród nich można wymienić m.in.:
- fragmenty trakcji i szyn kolejowych;
- pokrywy studzienek kanalizacyjnych;
- barierki i znaki drogowe;
- monety znajdujące się w legalnym obiegu.
Zgodnie z obowiązującym prawem takie firmy, jak AUTOKASACJA CARSCRAP z województwa kujawsko-pomorskiego, nie mogą także odkupywać tzw. elektrośmieci. Dotyczy to także rzeczy, które zostały nabyte legalnie przez dotychczasowego właściciela. Skupy złomów nie są też zobowiązane do przyjmowania artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych (nawet jeśli wyglądają one jak metalowe).
Najnowsze komentarze