W jaki sposób zdobyć kartę kierowcy?

Od 1 maja 2006 roku w Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek używania tachografów cyfrowych. Jednocześnie dla kierowców, którzy wykonują przejazdy samochodami osobowymi wykorzystującymi tachografy cyfrowy, został wprowadzony całkowicie nowy dokument w postaci karty kierowcy. Jak można go zdobyć? Kto go wydaje?

W jaki sposób otrzymać kartę kierowcy?

Według art. 29 Ustawy o systemie tachografów cyfrowych z dnia 29 lipca 2005 r., podmiotem wydającym karty kierowcy w Polsce jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Tego rodzaju karta jest wydawana na podstawie wniosku. Możesz go przekazać w formie elektronicznej, gdy masz kwalifikowany podpis elektroniczny albo w tradycyjnej formie papierowej. Wtedy wypełniasz wydrukowany wniosek oraz przesyłasz go dalej pocztą. Teraz już dokładnie wiesz, jak się to powinno odbyć. Wniosek możesz również pobrać w postaci PDF ze strony internetowej. Musisz pamiętać o tym, że ta druga forma jest dostępna też dla osób, które korzystają z tradycyjnej metody złożenia wniosku, czyli drukujących wypełniony wniosek oraz wysyłających go pocztą tradycyjną. Gdy natomiast chcesz złożyć wniosek tylko i wyłącznie przez internet, to musisz skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej. Wzór właściwie wypełnionego wniosku o wydanie karty kierowcy możesz znaleźć w internecie.

Gdzie wysłać wniosek o kartę kierowcy?

Gdy chcesz wysłać wydrukowany wniosek kurierem albo tradycyjną pocztą, to powinieneś go wysłać na adres: Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.) w Warszawie.

Możesz również polubić…