Bądź bezpieczny podczas jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze nieodłącznie kojarzy się z wiosną i ciepłą pogodą. To aktywność dostępna dla większości osób, w najróżniejszym przedziale wiekowym. Rodziny z małymi dziećmi, jak i osoby starsze chętnie spędzają czas jeżdżąc na rowerze po okolicznych lasach, parkach czy podmiejskich terenach.

 

Oczywiście pomiędzy amatorami znajdziemy również profesjonalistów, wyprzedzających całą resztę z zawrotną prędkością. Aby jazda na rowerze sprawiała nam przyjemność, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Obejmuje ono kilka aspektów. Po pierwsze, pamiętaj o zasadach ruchu drogowego. Jak dobrze wiemy, rowerzysta nie ma dużych szans podczas wypadku z pojazdem mechanicznym, dlatego przestrzegaj zasad ruchu drogowego, a najlepiej poruszaj się po ścieżkach rowerowych. Nawet jeśli poruszasz się po drodze z pierwszeństwem przejazdu, zachowaj ostrożność. Po drugie, zawsze używaj kasku i bądź widoczny na drodze. Kask może uchronić cię przed urazami głowy podczas wypadku; zamontuj na rowerze elementy odblaskowe, by być widocznym z daleka. Jeśli uprawiasz wyczynową jazdę na rowerze, rozważ również noszenie ochraniaczy na kolana i łokcie.
Po trzecie, zadbaj, by twój rower był sprawny. Zwłaszcza po miesiącach zimowych, kiedy nie jeździłeś na rowerze, pojazd wymaga przeglądu. Sprawdź stan siodełka, hamulców, opon, łańcucha i przerzutek. Jeśli nie czujesz się na siłach i brak ci umiejętności, by to zrobić, oddaj rower do serwisu w punkcie naprawy rowerów. W serwisie rowerowym pracownik dokona przeglądu roweru i w razie potrzeby wykona odpowiednie naprawy. Dzięki tym zabiegom będziesz mógł bez przeszkód cieszyć się jazdą na rowerze do kolejnej zimy.

Możesz również polubić…