Jazda na rowerze w mieście

Jazda na rowerze w mieście jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ na drogach znajdują się bardzo duże ilości samochodów oraz innych pojazdów na przykład motocykle. Zasady jazdy na rowerze w mieście są takie same jak w każdym innym miejscu. W ostatnich czasach bardzo dużą popularność zyskują rowery, dlatego też na drogach możemy spotkać coraz większą ilość rowerzystów. Miasta są w większości bardzo dobrze przystosowane do rowerzystów, ponieważ powstaje coraz więcej ścieżek i dróg rowerowych, na których rowerzysta może czuć się pewnie, ponieważ jest to jego miejsce i to na tym miejscu ma on największe prawa. Ze ścieżek rowerowych mogą korzystać także osoby pisze, w przypadkach kiedy nie ma chodnika, jednak osoba piesza zobowiązana jest do ustępowania pierwszeństwa rowerzyście.

W przypadku jednak kiedy nie ma ścieżek rowerowych, rowerzysta zobowiązany jest do korzystania z jezdni razem z innymi uczestnikami ruchu, czyli kierowcami samochodów i motocyklistami. Jazda po mieście nie jest jednak taka trudna jak mogłaby się wydawać. W mieście jest dużo prostych ulic, a większość z nich wyposażona jest w sygnalizację świetlną, co znacznie poprawia bezpieczeństwo oraz rowerzyści mogą mieć więcej czasu do orientowania się w terenie.

Ważną zasadą jest pewne jeżdżenie, ale mimo wszystko warto zachować zasadę ograniczonego zaufania do innych kierowców. Rowerem na jezdni nie należy jechać jednak przy samym krawężniku, ponieważ zwykle są tam nierówności drogi, które mogą skutkować niebezpieczeństwem. Jazdą przy samym krawężniku możemy także zachęcać kierowców do wyprzedzania bez zachowania bezpiecznego odstępu.

 

Możesz również polubić…