Przemysł – kilka ciekawych informacji

Uszczelki typu V ring

Uszczelki te stosowane są najczęściej w osiowym uszczelnianiu wałków oraz łożysk. Ich podstawowym a zarazem najważniejszym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się do chronionych elementów zanieczyszczeń, takich jak bród, kurz, pył czy nawet woda. Uszczelki te chronią także przed wyciekami np. z przestrzeni bezciśnieniowych takich jak łożyska.
Uszczelka v ring, zaliczana jest do pierścieni mających za zadanie uszczelnienie w szczególności wałów obrotowych. Pierścień ten zbudowany jest z wargi uszczelniającej, która docelowo zostaje dociśnięta do elementu zabudowy, korpusu oraz przegubu. Uszczelki wykonywane są zazwyczaj z elastomeru .
Uszczelki V ring dzięki swojej elastyczności, łatwo pozwalają się nałożyć na wałek, a dzięki swojej sile zaciskowej, szczelnie oplatają pracujący wałek nie dopuszczając do przedostania się do niego zabrudzeń lub wilgoci. Uszczelnienie te stanowią element wspomagający uszczelniania, gdyż dzięki wardze działającej jako pewien rodzaj odrzutnika, pełni ona rolę skutecznej ochrony przez grubszymi zanieczyszczeniami.

Plecionka miedziana

Znana na rynku również jako plecionka do odsysania cyny czy też taśma ssąca to plecionka wykorzystywana przede wszystkim w elektronice. Jej zadaniem jest głównie odsysanie cyny z tzw. padów czyli pól lutowniczych. Aby móc w pełni korzystać z plecionki, należy przede wszystkim odpowiednio rozgrzać lutownicę. Aby skutecznie odessać cynę, należy przyłożyć plecionkę dokładnie do punktu z którego ma ona być odessana.
Plecionka miedziana zbudowana jest z ocynowanych drutów o średnicy około 0,12 mm. Jest to dość elastyczna oraz odporna na zrywanie taśma prowadząca. Najczęściej plecionkę tą stosuje się podczas procesu lutowania bardzo precyzyjnych elementów, gdzie niemożliwe staje się odessanie cyny za pomocą innych rozwiązań.

Złącza prądowe zgrzewarek

Złącza przeznaczone do prac wysokonapięciowych jakimi bez wątpienia jest zgrzewanie, to złącza mające na celu w szczególności ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj złącza te pozwalają na przesyłanie natężeń w granicach nawet 250 A.
W nowszych modelach złącza prądowe zgrzewarek posiadają możliwość regulacji ustawień wkładu dla gniazda oraz wtyku. Zazwyczaj w obudowie z włókna szklanego dodatkowo wzmocnionego poliamidem. Wyjątkowo niewielka rezystancję złączy uzyskuje się dzięki zastosowaniu elementów z dodatkiem stopów srebra.
Istnieją również jednożyłowe złącza prądowe, wysokonatężeniowe, najczęściej o przekroju cylindrycznym. Niektóre z tych przewodów pozwalają na przesyłanie prądu o natężeniu nawet 120A. Duże znaczenie przy doborze odpowiednich złączy prądowych, ma również liczba cykle które dzięki tym złączom można wykonać. Jest to niezwykle ważne w momencie seryjnych operacji np. podczas procesów zgrzewania.
Czynnikiem głównym złączy jest przede wszystkim bezpieczeństwo związane z ich działaniem. Muszą one stanowić zabezpieczenie w momencie działania prądu o wysokim natężeniu, które występuje w szczególności podczas zgrzewania oporowego.

Możesz również polubić…