Żywienie zwierząt hodowlanych

Różnego rodzaju tłuszcze, które są popularnie nazywane olejami to niezbędne składniki w codziennej diecie, zarówno w żywieniu ludzi jak i zwierząt. Aby zaspokoić dość wysokie wymagania energetyczne szybkorosnących młodych, zwłaszcza brojlerów i małych prosiąt, to zdecydowanie warto suplementować im olej sojowy. Jest to od dawna wysoko ceniona metoda dbania o to, aby zwierzę nie miało niedoborów lipidów, które zaburzyłoby jego wzrost.

Zwierzęta którym szczególnie mocno dedykowane jest wzbogacenie paszy suplementacją oleju sojowego to: konie kury bydło psy gołębie oraz trzoda chlewna.

Oprócz oczywistych zalet wynikających z dużej gęstości kalorycznej, zaobserwowano również, że tłuszcz ten wywiera dodatkowo takie pozytywne efekty na zwierzęta jak lepszy stan fizyczny i szybsze nabieranie masy ciała. [/p]

5 głównych zalet dodawania oleju sojowego do paszy zwierząt hodowlanych:

  1. Zwiększone wykorzystania energii w diecie. To szczególne działanie osiągane jest zmniejszeniem szybkości przesuwania się paszy w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu uzyskujemy lepsze, dużo dokładniejsze trawienie i większe wchłanianie w jelitach. Pozwala to karmionemu organizmowi czerpać maksymalne korzyść ze spożywanego jedzenia.
  2. Zdecydowane zwiększenie wchłaniania nasyconych kwasów tłuszczowych w obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie podstawowej. Ale również dostarczanie części z tych jakże niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dzięki temu poprawia się również wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, pigmentów karotenoidowych i wszystkich innych niezbędnych składników, które mają za zadanie między innymi eliminować powstawanie wolnych rodników. Zwiększa to więc odporność zwierzęta na zakażenie i rozwinięcie infekcji.
  3. Dzięki swoim właściwościom fizycznym tłuszcz ten poprawia smak paszy, co sprzyja zwiększonemu jej spożyciu, powodując szybsze tycie, jeśli jest to efekt na którym nam zależy.
  4. Istotną rolą jaką ma olej sojowy jest również kontrola pylenia paszy. Dzięki dodatkowi tej oleistej substancji zmienia się gęstość pokarmu, co może być przez hodowcę porządnym działaniem.
  5. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCFA) mają kluczowe znaczenie dla rozwoju płodów w ciele zwierząt hodowlanych. Są niezbędne do wzrostu i rozwoju mózgu, siatkówki i innych tkanek ciała. Jest to bardzo ważne dla hodowców, którzy nastawieni są na rozród swoich zwierząt. Suplementacja oleju sojowego będzie gwarantowała prawidłowe formowanie się rozwijających na przykład prosiąt czy jagniąt.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Istotne przy zamawianiu oleju sojowego jest zadbanie o jakość dostarczanego produktu. Firmy dostarczające duże ilości oleju sojowego na bieżąco mają dostarczane ogromne ilości świeżych nasion soi. Dlatego cykl produkcyjny jest szybki i nie ma możliwości zestarzenia się produktu nim trafi w ręce hodowcy.
Olej sojowy może być dostarczany w różnego rodzaju opakowaniach, takich jak beczki, zbiorniki, worki, lub kontenery. Warto wybierać Marki które mają produkty potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Możesz również polubić…