Dziecko i rower? Co na to przepisy?

Popularność rowerów rośnie w zastraszającym tempie. Korzystają z niego zarówno dorośli jak i dzieci.

Rowerzysta – jak mówią przepisy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak na przykład kierowca samochodu lub motocykla. Ma też prawa i obowiązki. Najpopularniejsze błędy kierowców to wymuszenie pierwszeństwa,
niebezpieczne wyprzedzanie i skręcanie. Z kolei cykliści najczęściej nie ustępują pierwszeństwa lub źle sygnalizują skręt albo jadą za szybko. Policjanci apelują zarówno do rowerzystów jak i kierowców o przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zasady i znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu.

W ciepłe letnie dni dzieci chętnie jeżdżą na hulajnodze, deskorolce czy właśnie rowerze. Gdy jednak nie zachowają szczególnej ostrożności może się to skończyć tragicznie.

* Dzieci poniżej 10-go roku życia mogą jeździć rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

* Dziecko w wieku do 7 lat może być transportowane, jedynie gdy będzie umieszone w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę.

* Przewozić dziecko na rowerze lub przyczepie rowerowej może osoba, która ukończyła 17 lat.

Przede wszystkim odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni upewnić się, czy ich pociecha zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Warto zachęca h dzieci, by w miarę możliwości wybierali przejścia z sygnalizacja świetlną. Warto zadbać o jasne ubrania z elementami odblaskowymi w celu poprawy bezpieczeństwa.

 

Możesz również polubić…