Co robić podczas jazdy na rowerze?

Naucz się korzystać ze swojego sprzętu

Narzędzia mają ułatwić ci życie, ale nie wszyscy rozumieją, jak działają. W miarę jazdy na rowerze zacznij rozpoznawać, w jaki sposób zmiana biegów powoduje, że pracujesz ciężej i jedziesz szybciej lub obracasz się łatwiej, ale poruszasz się wolniej. Ostatecznym celem jest używanie kół zębatych w celu utrzymania stałego rytmu.

Pedałuj w stałym rytmie

Podczas jazdy na rowerze nie chcesz kręcić nogami jak szalony, ani nie naciskać na pedały. Idealnie, potrzebujesz prędkości pedałowania lub „rytmu” przy około 70-90 obrotach na minutę. To zadziała na układ sercowo-naczyniowy, tlenowy – który jest bardziej wydajny niż układ mięśniowy, beztlenowy – i poprawi twoją wytrzymałość i ogólne zdrowie. Sprawdź, jak czuje się pedałowanie w zakresie 70–90 obr./min, a następnie używaj kół zębatych, aby go utrzymać.

Bądź pewny siebie na drodze

Nowi jeźdźcy często myślą, że najbezpieczniej jest ukryć się jak najdalej od drogi, w pobliżu krawężnika, ale to bardzo, bardzo źle. Inni użytkownicy dróg mogą cię nie widzieć lub będą próbować przeciskać się obok, gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca. Przyjmij pewną pozycję na drodze, przejedź dobry 1 m od krawężnika i zapewnij sobie prawo do korzystania z jezdni.

Naucz się poprawnie skręcać – pedał do góry

W miarę jazdy na rowerze odkryjesz wiele na temat techniki jazdy, ale oto jedna prosta wskazówka na początek: kiedy skręcasz, podnieś wewnętrzny pedał, aby znalazł się na szczycie skoku pedału. W ten sposób, gdy pochylisz się w kącie, pedał nie uderzy o ziemię.

Ostrożnie traktuj innych użytkowników drogi

Jazda na rowerze uczy Cię wiele o tym, jak ludzie (w tym ty) jeżdżą. Warto docenić, że inni użytkownicy dróg popełniają błędy i pamiętaj: nawet jeśli uważasz, że widział cię kierowca lub pieszy, nie bierz niczego za pewnik.

Nie wieszaj kasku na kierownicy

Nie jedź w kasku zwisającym z kierownicy. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ paski mogą się zaczepić o przednie koło.
Jedną ze wspaniałych rzeczy na temat jazdy na rowerze, zwłaszcza jeśli używasz roweru z kilkoma właściwościami terenowymi, jest to, że możesz jechać prawie wszędzie, gdzie masz na to ochotę. Jeśli zobaczysz linię i nie masz pewności, dokąd prowadzi, zjedź nią i dowiedz się.

Możesz również polubić…